OSP Świniary Ochotnicza Straż Pożarna Świniary


Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej położona jest w dolinie rzeki Warty, na skraju Puszczy Noteckiej, w odległości 11 km od Skwierzyny oraz 13 km od granicy województw: lubuskiego i wielkopolskiego. Została założona przez Marka Szczepana w roku 1946 i do dzisiaj służy ludziom.

Nasza pomoc jest niezbędna sąsiednim wioskom, gdyż nie mają one straży pożarnej, a dojazd jednostki z każdego innego miejsca na terenie Miasta i Gminy Skwierzyna, wydłuża czas oczekiwania na pomoc.

Na początku istnienia Druhowie dysponowali zaprzęgiem konnym, na którym umieszczona była pompa do tłoczenia wody. Z opowiadań aktualnego Prezesa Jednostki, dh Józefa Kamińskiego, który członkiem jest już od ponad pół wieku, wiemy, iż obsługiwanie takiej pompy wymagało ciągłej pracy dwóch strażaków.

Pierwszym pojazdem mechanicznym, jaki trafił do OSP w 1968 roku, był pojazd strażacki marki ŻUK. Posiadał podstawowy sprzęt do gaszenia pożarów, lecz nie miał zbiornika z wodą.

W roku 1989, w nowo wybudowanym garażu, stanął samochód ciężarowy STAR 25, który miał już na sobie zbiornik z wodą. Mieszkańcom służył do 1995 roku, w którym to Jednostka pozyskała nowszy samochód pożarniczy: STAR 244, który również posiadał beczkę z wodą.

W roku 2004 Gmina Skwierzyna zakupiła na przetargu w Agencji Mienia Wojskowego dwa samochody STAR 266 z przeznaczeniem dla OSP Świniary i OSP Trzebiszewo. Na początku 2005 roku w strażnicy w Świniarach stanął nowy samochód, który służy strażakom do dziś.

Z początkiem 2008 roku Jednostka za swoje zarobione pieniądze kupiła od Gminy samochód gaśniczy STAR 244. Dzięki ofiarności Druhów i ludzi dobrej woli samochód został wyremontowany, odnowiony, i po trzech latach „stania w pokrzywach" wrócił do służby. Samochód zakupiła Gmina Hrubieszów, a Jednostka z zarobionymi pieniędzmi przystąpiła do pozyskania nowego samochodu gaśniczego.

W między czasie do plebiscytu na Najlepszego Strażaka oraz Jednostkę Roku 2009 woj. Lubuskiego, zgłoszone zostaje OSP Świniary i dh Zbigniew Kamiński, który jednocześnie pełni funkcję Komendanta Gminnego. Po zakończeniu plebiscytu okazuje się, że dwa pierwsze miejsca przypadają naszym Strażakom!

W grudniu tego samego roku do Jednostki trafia nowy lekki samochód na podwoziu Forda, pozyskany z projektu: „Wyposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w lekkie samochody ratowniczo - gaśnicze" w ramach Lubuskiego Programu Operacyjnego, którego beneficjentem jest Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP WL w Zielonej Górze.

Ochotnicza Straż Pożarna w Świniarach to nie tylko samochody i budynek. W naszych szeregach służy 43 druhów, z czego 14 osób to członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wszyscy czynnie uczestniczymy w zawodach sportowo-pożarniczych.

Od połowy 2009 roku Jednostka dysponuje również kuchnią polową pozyskaną z Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, którą nasi Druhowie zabezpieczają imprezy i szkolenia na terenie Gminy.

W roku 2010 plebiscyt Gazety Lubuskiej na Najlepszego Strażaka Ochotnika roku wygrywa dr Dariusz Kowalski z naszej Jednostki.

Nasi Strażacy nie tylko gaszą pożary. Ze względu na położenie geograficzne biorą udział w poszukiwaniu zagubionych ludzi podczas grzybobrań, zabezpieczają i pomagają w przygotowywaniu uroczystości w naszym i pobliskich sołectwach, urządzają pokazy akcji ratowniczych lub gaszenia pożarów oraz przybliżają dzieciom pracę strażaka.

Najcześciej czytane na naszej stronie
Pożar autobusu.